Utrata naturalnego uzębienia jest nieodwracalna, ale współczesna stomatologie umożliwia zastąpienie zębów stałą protezą osadzoną na implantach. To nowoczesne rozwiązanie mające wiele zalet. Zapewnia nie tylko wysoce zadowalające efekty estetyczne, ale również przywraca pełną funkcjonalność jamy ustnej. Dowiedz się, czym są stałe protezy na implantach i czy warto zdecydować się na tę metodę leczenia bezzębia.
Stała proteza na implantach – co to jest?
Stała proteza to niewyjmowane uzupełnienie protetyczne, które mocowane jest na stałe do implantów wszczepionych w szczękę lub żuchwę, a niekiedy także kości jarzmowe (implanty zygomatyczne). Takie rozwiązanie ma zastosowanie w przypadku całkowitego braku zębów (proteza całkowita) lub ubytków dotyczących jedynie fragmentu łuku zębowego (proteza częściowa).
Zamocowanie protezy stałej możliwe jest przy użyciu implantów zygomatycznych (All-on-4/6), krótkich implantów klasycznych lub 2 implantów (w przypadku żuchwy).
O tym, ilu implantów wymaga zamocowanie protezy, zawsze decyduje stomatolog po wcześniejszym zbadaniu jamy ustnej i ocenie warunków kostnych.
Jak wygląda proteza na implantach?
Proteza całkowita na implantach z powodzeniem imituje naturalne zęby. Kolor, przezierność i kształt zębów są dopasowywane indywidualnie do każdego pacjenta. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wysoce zadowalającego efektu estetycznego. Mocowanie protezy jest całkowicie niewidoczne. W konstrukcji brakuje elementów, które blokują podniebienie, co pozwala uniknąć zaburzeń odczuwania smaku.
Protezy na stałe zamocowane w jamie ustnej nie tylko wyglądają bardzo naturalnie, ale także pozwalają zachować fizjologiczne funkcje narządu żucia. Osoby, u których zastosowano to rozwiązanie protetyczne, mogą bez przeszkód gryźć i przeżuwać pokarmy – również te twardsze – bez ryzyka poluzowania lub uszkodzenia protezy.
Kiedy można zamocować stałą protezę na implantach?
W wielu przypadkach można wszczepić implanty stomatologiczne i przymocować do nich protezę w ciągu jednej wizyty. Dotyczy to pacjentów, którzy nie wymagają przeszczepu kości i nie mają przeciwwskazań do natychmiastowego obciążenia implantów. O możliwości zastosowania takiego rozwiązania zawsze decyduje stomatolog po zapoznaniu się z indywidualnym przypadkiem.
Wszczepienie jednego implantu trwa około 30–60 minut. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym (lub ogólnym w przypadku implantów zygomatycznych). Proces gojenia trwa od 3 do 6 miesięcy. U większości pacjentów dopiero po tym czasie można zamocować stałą protezę.
Należy pamiętać, że w każdym przypadku proteza mocowana na implantach jest wykonywana po uprzedniej konsultacji, podczas której stomatolog ocenia stan jamy ustnej, a także rozmawia z pacjentem o jego oczekiwaniach i ustala indywidualny plan leczenia. Konieczne jest także wykonanie precyzyjnych badań obrazowych (m.in. zdjęć rtg., tomografii komputerowej CBCT, a czasami również skanu 3D).
Stała proteza na implantach – zalety
Protezy zębowe zamocowane na implantach uznawane są za jedno z najlepszych rozwiązań dla osób zmagających się z całkowitym bezzębiem. Do jego najważniejszych zalet należą:
- wysoce estetyczne i naturalne odwzorowanie uśmiechu – protezy na implantach są pozbawione widocznych elementów mocujących, a wysokiej jakości materiały zapewniają idealne odzwierciedlenie naturalnej barwy zębów, w tym przezierności, co wzmacnia naturalny efekt,
- ochrona kości – implanty działają jak naturalne korzenie zębów, wspierając kości szczęki i żuchwy oraz zapobiegając ich zanikowi,
- wysoki komfort noszenia – pełna stabilność protezy w jamie ustnej eliminuje ryzyko poluzowania czy wypadnięcia (również w czasie snu) i nie powoduje ucisku na dziąsła,
- zachowanie pełnej funkcjonalności jamy ustnej – brak elementów blokujących podniebienie w protezach na implantach nie zaburza odczuwania smaku i pozwala na swobodne gryzienie oraz przeżuwanie twardych pokarmów, eliminuje również możliwość dostania się drobinek jedzenia pod protezę,
- trwałość i wytrzymałość – przy odpowiedniej higienie i dbałości, protezy na implantach są rozwiązaniem mogącym służyć dożywotnio,
- lepsze samopoczucie – estetyczny uśmiech, stabilność i niezawodność protezy na implantach przyczynia się do poprawy samooceny pacjenta.
Stała proteza na implantach – wady
Główną wadą stałej protezy zamocowanej na implantach jest wysoki koszt leczenia. Łącznie za konsultacje, zabieg chirurgiczny i wykonanie uzupełnienia protetycznego trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dla wielu osób stanowi to istotną przeszkodę do wybrania tej metody.
Wadą może być także długi czas pełnego leczenia. W przypadku osób, u których nie można wszczepić implantów i zamocować protezy podczas jednej wizyty, wynosi on nawet kilka miesięcy.
Bardzo rzadko, ale zdarzają się również sytuacje, w których organizm odrzuca implanty. W takich przypadkach konieczne jest wykonanie przeszczepu kości, usunięcie lub wymiana implantu.
FAQ
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące stałych protez zębowych na implantach.
Ile kosztuje proteza stała na implantach?
Cena protezy opartej na implantach zależy od wielu czynników. Istotne są tutaj wybór systemu implantologicznego, liczba implantów, które zostaną użyte do zamocowania protezy oraz cennik konkretnej kliniki. W Focus Clinic etap protetyczny przy metodzie All-on-4 kosztuje od 10 000 do 25 000 zł, a cena etapu chirurgicznego leczenia implantami zygomatycznymi zaczyna się od 45 000 zl. Proteza na belce na implantach (2/4) kosztuje od 12 000 do 16 000 zł.
Czym są protezy stałe mocowane na implantach?
To uzupełnienie protetyczne, które jest mocowane na stałe do implantów wszczepionych w szczękę lub żuchwę pacjentów. Proteza może być całkowita lub częściowa.
Czy protezy całkowite na implantach są wyjmowane?
Stałe protezy zamocowane na implantach nie są wyjmowane. Dzięki temu są bardzo stabilne, nie zawierają elementów blokujących podniebienie i nie wymagają stosowania klejów.
Ile trwa zrobienie protezy na implantach?
Zazwyczaj zrobienie protezy na implantach trwa od 4 do 6 miesięcy potrzebnych na osteointegrację implantów z kością. W niektórych przypadkach stała proteza na implantach może być wykonana nawet w jeden dzień. Należy pamiętać, że zrobienie protezy poprzedzone jest konsultacją implantologiczną i protetyczną oraz szczegółową diagnostyką.
Czy każdy może mieć protezę na implantach?
Proteza nie może zostać wykonana u osób, u których przeciwwskazane jest wszczepienie implantu. Do przeciwwskazań zaliczane są m.in. ciąża, okres wzrostu kości, zaawansowana osteoporoza, bruksizm, nowotwór, nieunormowana cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, obniżona odporność, czy ciężkie choroby układu krążenia.
Dodaj komentarz