Ból zęba w nocy to dokuczliwy problem, który może skutecznie zakłócić sen i wpłynąć na funkcjonowanie w ciągu dnia. Nasilanie się objawów w nocy wiąże się najczęściej ze zmianą pozycji ciała i wzrostem ciśnienia krwi w głowie, ale przyczyny dolegliwości mogą być różne. Jedną z najpoważniejszych jest zapalenie miazgi, które wywołuje pulsujący ból zęba, a w przypadku zwlekania z wizytą u specjalisty, może zakończyć się ekstrakcją. Dowiedz się, jakie są inne przyczyny bólu zęba w nocy. Jak sobie z nim radzić i kiedy konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym?
Dlaczego zęby bolą w nocy – przyczyny dolegliwości
Ból zęba w nocy jest stosunkowo powszechną dolegliwością, która może mieć różne przyczyny. Często nasila się w nocy ze względu na zmianę pozycji ciała, która wywołuje napływ krwi do głowy i zwiększenie ciśnienia w tkankach otaczających zęby, a przede wszystkim nerwy. W wyniku tego zjawiska dochodzi do znacznego nasilenia dolegliwości, których główną przyczyną jest zaawansowany proces próchniczy, zapalenie miazgi, czy stany zapalne w tkankach okołowierzchołkowych. Bolący ząb może być również wynikiem pękania szkliwa, urazów, rozchwiania zębów, czy bruksizmu, który związany jest z nadmiernym napięciem mięśni w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych.
Należy również pamiętać, że w nocy jest mniej bodźców rozpraszających uwagę, co dodatkowo wpływa na koncentrowanie się na tym szczególnym, bólowym, i może prowadzić do zwiększenia odczuwanych dolegliwości.
Ból zęba u dziecka w nocy – co może oznaczać?
Ból zęba u dziecka, niezależnie od pory dnia, jest zazwyczaj bardzo uciążliwy. Szczególnie w przypadku małych dzieci, które stają się marudne, płaczliwe i zwykle tracą apetyt. Najczęstszą przyczyną bólu i często objawia się również zaczerwienieniem, rozpulchnieniem dziąseł i nasilonym ślinieniem. U starszych dzieci, podobnie jak u dorosłych, ból zęba w nocy może świadczyć o próchnicy, czy zapaleniu miazgi, które mogą występować również w przypadku zębów mlecznych i powodować dokuczliwe dolegliwości. Dlatego nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, który ustali przyczynę bólu i zaproponuje odpowiednią metodę leczenia.
Czym charakteryzuje się ból zęba w nocy – objawy
Ból zęba w nocy może mieć różny charakter i nasilenie. W przypadku zapalenia miazgi ból ma charakter nagły, jest pulsujący i pojawia się podczas leżenia, co jest związane ze zwiększonym napływem krwi do głowy i zwiększonym ciśnieniem powodującym ucisk na nerwy. Niestety zwykle bardzo trudno uśmierzyć pulsujący, nocny ból zęba ogólnodostępnymi lekami przeciwbólowymi. Dlatego konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem.
W przypadku różnych chorób zębów mogą pojawiać się również inne objawy występujące w dzień lub w nocy, takie jak promieniowanie bólu do innych części głowy, szczególnie skroni, ucha, czy tylnej części głowy, nadwrażliwość na bodźce termiczne, a nawet dotyk.
Silny ból zęba w nocy – co zrobić?
W przypadku pojawienia się silnego bólu zęba w nocy, ważne jest, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki mające na celu złagodzenie dolegliwości. Przede wszystkim konieczna jest pilna wizyta w gabinecie stomatologicznym. Zazwyczaj lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i dokonaniu ogólnej oceny jamy ustnej i zębów, wykonuje (lub zleca) badanie obrazowe, pozwalające ustalić dokładną przyczynę dolegliwości i zaproponować odpowiednią metodę postępowania. Zdiagnozowanie zapalenia miazgi wiąże się z koniecznością przeprowadzenia leczenia endodontycznego (kanałowego).
Często pacjenci, u których występuje wyłącznie ból zębów wieczorem, albo dokuczliwy ból zęba tylko w nocy, przyjmują leki przeciwbólowe i w ciągu dnia bagatelizują problem. W wyniku takiego postępowania dochodzi do dalszego rozwoju zmian w zębie, a w skrajnych przypadkach mogą pojawić się ogólne problemy zdrowotne. Dlatego w przypadku pojawienia się bólu zęba zawsze należy skonsultować się ze stomatologiem.
Jak spać z bólem zęba – domowe sposoby
Ból zęba w nocy może znacząco utrudniać zasypianie lub wpływać na jakość snu. Nie zawsze możliwe jest przyjęcie leków przeciwbólowych, a w niektórych przypadkach wykazują niewielką skuteczność. Dlatego warto znać kilka domowych sposobów pozwalających złagodzić ból zęba i zwiększających szansę na spokojny sen. Jednym z nich jest zastosowanie olejku goździkowego, który ma właściwości przeciwbólowe i przeciwbakteryjne. Wystarczy nasączyć wacik olejkiem i przyłożyć go do bolącego zęba (alternatywą może być przygryzienie goździka, który znajduje się w większości kuchni). Innym domowym sposobem jest zastosowanie ciepłych lub zimnych okładów na policzek lub płukanie jamy ustnej roztworem soli, czy naparem z szałwi i rumianku.
Czy da się zapobiec bólowi zęba w nocy – profilaktyka
Zapobieganie bólowi zęba w nocy opiera się na działaniach profilaktycznych, prowadzącygłowych do redukcji ryzyka rozwoju próchnicy i powstawania stanów zapalnych. Największe znaczenie ma odpowiednia higiena jamy ustnej, a więc dokładne szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie, używanie nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej. Konieczne są również regularne kontrole uzębienia u stomatologa, podczas których można wykryć i wyleczyć zmiany w zębach.
Ważne jest również odpowiednie odżywianie, nawodnienie i redukcja spożycia cukru.
FAQ
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące bólu zęba w nocy.